Nespokojnosť s novelou zákona o meste Košice. Čo vlastne chceme?

Autor: Miloš Ihnát | 29.10.2012 o 9:13 | (upravené 29.10.2012 o 9:20) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  1008x

V piatok parlament schválil novelu o meste Košice, ktorá po dlhých rokoch konečne vypočula návrhy nielen štátnych orgánov, ale najmä verejnosti. Súčasné vedenie mesta využilo rozloženie politických síl v NR SR a „nepopulisticky“ vyriešilo problém s počtom poslancov v samosprávach. V Národnej rade správne podotkol primátor mesta Košice a jeden z predkladateľov novely Richard Raši, že v prvom rade tieto zmeny nebudú po vôli samotným poslancom, ktorých sa znížený stav dotkne priamo po komunálnych voľbách. Mnohí sa už do zastupiteľstiev nedostanú.

Výsledkom bude plánované ušetrenie ročne cca pol milióna eur.

Garnitúra vládnuca v Košiciach v predchádzajúcom období neurobila reálne nič, aby sa začalo skutočne šetriť v oblasti verejných-mestských financií.
Aj napriek tomu že tieto zmeny sú zmenami, ktoré vyžadovali aj orgány štátu pre zosúladenie s platným zákonom č.369/1990 Zb. – o obecnom zriadení, ale aj verejnosť, ktorá videla neúmernosť a nepomer poberania poslaneckej odmeny k výkonu činnosti poslanca.
Aj napriek tomu sa ale ozývajú kritické hlasy, že to, čo sa udialo je vlastne len kozmetická úprava a najdôležitejší fakt a prínos ušetrenia v zlúčení košických mestských častí nebol realizovaný.

Pripadá mi to ako moje pôsobenia na Luníku IX. Keď sa nič nedeje je vcelku pokoj a kľud. Vo chvíli, keď dôjde na návrh nových riešení je zle nedobre. Kritika a odpor obyvateľov, lebo bolo povedané aj to a tamto - podám prst a stiahnu celú ruku. Mimochodom Luník IX bude určite veľkým orieškom aj čo sa týka zlučovania mestský častí. Je to jedna z rozlohou aj počtom obyvateľov najmenších mestských častí ...

Teraz späť k novele zákona o meste Košice. Som presvedčený, že aj kritici nakoniec budú celkom spokojní. K doriešeniu problematiky neúnosného počtu mestských častí určite dôjde v krátkom čase. Neverím, že aj samotní predkladatelia novely nie sú presvedčení o tom, že veľká úspora bude prameniť aj zo zlúčenia mestských častí. To už ale nebude jednoduchý proces, keďže bude potrebné vyhlásiť miestne referendá. Zlúčovanie sa dotkne aj počtu zamestnancov jednotlivých dnešných miestnych a obecných úradov.

Po troch volebných obdobiach strávených v miestnom zastupiteľstve na sídlisku Ťahanovce a mestskom zastupiteľstve Košíc som presvedčený, že väčšia samospráva bude fungovať aj s 11-13 poslancami. Súčasné vedenia mesta Košice reálne konalo, navrhovatelia (z nich dvaja sú aj mestskí poslanci) predložili do parlamentu novelu zákona , ktorá je už schválená. Aj kritika patrí k životu, ale mala by byť pravdivá a vecná ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?