Aký má význam pozitívna diskriminácia ?

Autor: Miloš Ihnát | 25.9.2013 o 10:59 | Karma článku: 4,76 | Prečítané:  620x

Naša Ústava zabezpečuje rôznym skupinám obyvateľstva nadštandardné práva, ktoré im majú pomôcť žiť „normálne“. Sú to napríklad národnostné menšiny, ženy, mladiství a zdravotne postihnuté osoby, tehotné ženy. Otázka, či s touto formou diskriminácie väčšina spoločnosti súhlasí, alebo ju odmieta je priestor pre diskusiu.

 

Takto typickou a najdiskutovanejšou skupinou pozitívne diskriminovaného obyvateľstva sú etnické skupiny, medzi ktorými dominuje rómske etnikum. Dlhodobým vývojom spoločnosti a stálym odsúvaním riešenia problémov tejto skupiny občanov, sa rokmi nazhromaždilo množstvo skoro neriešiteľných, ba dokonca niekedy až tragických situácií. Najjednoduchšie by bolo zaujať ignorantský a kritický postoj bez návrhu riešenia. Radšej by sme sa však spoločne mali zamyslieť ako ďalej – a to nielen zapájaním sa do verejných diskusií a navrhovať spôsoby „ako sa to dá“, ale aj praktickými riešeniami.

Mesto Košice rieši problematickú situáciu vo viacerých lokalitách - najmä v neslávne slávnom Luníku IX. Aj naše sídlisko Ťahanovce musí riešiť otázku rómskej komunity, ktorá sa koncentruje najmä v časti „Demeter“, tiež „Na majetkári“ - privádzač z Prešova do Košíc a donedávna aj v Sade mládeže, ktorý sa podarilo za výdatnej pomoci Mestskej polície a Mesta Košice úspešne vypratať.

Pri tomto procese mám však zmiešané pocity - na jednej strane jednoznačne nelegálne stavby na cudzích pozemkoch, ktoré ešte bude potrebné vyčistiť od odpadu. Na druhej strane smutné osudy ľudí, ktorí svoje „papierové“ domovy musia aj s malými deťmi opustiť a ísť ďalej... Ale kam? Ďalšia nelegálna osada? Tu je jednoznačne potrebné hľadať kreatívne riešenie.

Je však aj pozitívna skúsenosť - vďaka vytrvalej práci bolo dosiahnuté vypratanie pozemkov v časti Majetkár od odpadu. Po systematickom dohováraní tam žijúci Rómovia nakoniec rokmi nazhromaždený odpad nielenže vypratali, ale aj začali za jeho odvoz platiť mestu.

Bolo, je a bude vždy množstvo problémov nielen v tejto skupine, aj v ďalších oblastiach. Dopúšťame sa chýb, potom ich riešime. Stále však treba byť vo verejnom živote aktívny a ukázať, že sa veci dajú - skúsme teda využiť priestor tohto fóra a nájdime rozumný spôsob ako dať silu slabým ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?