Ľudia bez domova - neriešiteľný problém?

Autor: Miloš Ihnát | 4.5.2014 o 13:20 | (upravené 4.5.2014 o 17:05) Karma článku: 7,73 | Prečítané:  773x

Človek sa ocitne na ulici. Príčin môže byť nespočetné množstvo. Na pohlaví, veku, národnosti či zdravotnom stave vtedy nezáleží. Stratil domov. Pevné putá. Je bezdomovec. Stráca tým aj úctu k sebe, k okoliu. Stáva sa príťažou spoločnosti. Zaslúži si však našu pozornosť, zaslúži si šancu žiť inak.

 

Aj na sídlisku Ťahanovce dobre známi bezdomovci Milan a Pišta, ktorí dlhodobo prespávali pod balkónmi domu na Pekinskej ulici, žili svoj bezcieľny, prázdny a smutný život...Bez dokladov. Bez identity. Bez riešenia? Určite nie! Bolo potrebné sa iniciatívne zapojiť do riešenia tohto problému, ktorý trápi mnohé mestá. Chce to však veľa úsilia, energie. Zaangažovanie sa do toho celým „ja“.

Preto ma oslovili miestni obyvatelia, že si už dlhú dobu nevedia rady s práve menovanými mužmi, že im znečisťujú okolie a to ich obťažuje. V spolupráci s políciou, koordinátorom občianskeho združenia Spolupútnik pánom Fabišikom, zariadením pre bezdomovcov v Bernátovciach – OÁZA a ďalšími ochotnými ľuďmi sa nám podarilo mužov premiestniť do tohto strediska, kde postupne začnú nový život, aj keď je to nesmierne ťažké. Život, z ktorého si odvykli, skoro nulová tolerancia alkoholu, práca. Zatiaľ sa snažia, aj keď s malými excesmi... Ale začiatky sú ťažké. Potrebujú teraz veľa pozornosti. Verím však, že sa to podarí. Každý človek vytiahnutý zo spoločenského dna je víťazstvom nás všetkých. Držím Milanovi a Pištovi palce... Ale aj mnohým ďalším... Ako napísala jedna redaktorka „Ak by každý poslanec Košíc vyriešil dvoch bezdomovcov, Košice by boli krajším mestom“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?


Už ste čítali?